011-44400281    |    وبلاگ آموزشی    |    حساب کاربری

011-44400281

CMS چیست؟ انواع CMS و بهترین سیستم مدیریت محتوا

CMS چیست؟ انواع CMS و بهترین سیستم مدیریت محتوا
فهرست مطالب
5
(2)

CMS چیست؟ انواع CMS و بهترین سیستم مدیریت محتوا

در این مقاله موضوع بحث آشنایی و توضیحات مختصری در مورد اینکه بهترین سیستم مدیریت محتوا و یا همان CMS برای شما کدام گزینه هست و شما بتونین با اطلاعات کافی و کامل سایت خودتون رو روی آن راه اندازی بفرمایید.
برای راه اندازی سایت شخصی و یا کسب و کار اینترنتی خود شما باید چند مرحله اولیه را پشت سر بگذارید.

از نام دامنه و قالب سایت گرفته تا انتخاب بهترین سیستم مدیریت محتوا یا CMS برای پیاده کردن سایتی که در ذهن شماست.
اولین سوالی که در مرحله ی انتخاب CMS برای شما ایجاد میشود این است که از سیستم های مدیریت محتوای آماده استفاده میکنید یا بودجه ی کافی برای طراحی سایت اختصاصی برای خودتاد دارید؟!
اگر شما هم مانند اغلب کسانی که تازه کار هستند و محدودیت بودجه دارید سوال دیگری برای شما ایجاد میشود که انواع CMS ها شامل چه جیز هایی هستند و کدام از اینها برای شما مناسب تر هست؟!

در این مقاله به این میپردازیم که چند نوع سیستم کنترل محتوا وجود دارد و توضیحاتی در مورد آنها خواهیم داد و از همه مهم تر کدام برای شما مناسب تر هست؟

باز هم سوالی پیش میاد که با سیستم های مدیریت محتوا چه کار هایی را میتوان انجام داد؟ یعنی آیا برای سایت آموزشی خوب هست ؟ یا برای سایت فروش گاهی چطور؟
جواب این هست که برای تمامی کار های مناسب است!
از سایت فروش گاهی آنلاین ، دانشنامه ، سایت آموزشی ، دانلود ویدیو تا وبلاگ و کلی موضوعات مختلف دیگر رو با یک CMS خوب میتوان انجام داد.

چه سایتی مد نظر شما هست و شما میخواهید با کمک CMS خود چه سایتی رو طراحی کنید؟
میخواهید سایت فروشگاهی داشته باشید و محصولات خودتون رو در آنجا بفروشید؟ یا سایت خبری دارید و میخواهید خبر های بروز رو برای مخاطبان خود به اشتراک بگزارید؟
البته در زمان کرونا سایت های آموزشی و آموزش آنلاین هم بازار بسیار فعال و داغی رو داشته اند.
منتها باید اول شما به این موضوع بپردازید که کدام CMS برای شما مناسب هست و کدام را باید انتخاب کنید.
حالا بریم سراغ سیستم های مدیریت محتوا یا CMS و انواع آن ها

  • سیستم‌های مدیریت محتوا CMS برای طراحی سایت شخصی

کمک گرفتن از سیستم‌های مدیریت محتوا یا CMS برای طراحی سایت شخصی وبلاگ نویسی از خیلی قبل تر مرسوم بوده و بسیاری از وب مستران حال حاضر از وبلاگ نویسی کار خودشون رو آغاز کرده اند.
این سایت ها میتوانند موضوعاتی مانند نوشتن علایق ، عقاید ، آموزش ، سرگرمی و … داشته باشند. امروزه سایت شخصی بیانگر شناسنامه و رزومه ی یک فرد هم میتواند باشد. اگر هم شخصی تخصصی در زمینه ی آنلاین و آی تی داشته باشد که حتما باید یک سایت شخصی برای معرفی خود و تخصص خود داشته باشد.

اگر شما هم چه در زمینه ی آی تی و یا زمینه های دیگر تخصصی دارید میتوانید سایت مربوط به خودتان و مهارتتان را راه اندازی کنید و از طریق ان کسب درآمد هم داشته باشید و پروژه های مربوط به خود را قبول کنید.
امروزه با توجه به تعداد و زیاد بودن قابلیت های CMS ها انتخاب آن برای فرد مبتدی و یا تازه کار کمی سخت شده ، ما امروز میخواهیم در این مورد شما رو کمک کنیم تا شما هم بتونید سایت خودتون رو راه اندازی کنید.

CMS چیست؟ انواع CMS و بهترین سیستم مدیریت محتوا

  • بهترین سیستم های کنترل محتوا برای سایت های شخصی

بهترین سیستم مدیریت محتوا وردپرس

وردپرس (WordPress)
اگر شما هم جزو کسانی هستید که تازه سایت خودتون رو میخواهید راه اندازی کنید و در مباحث مربوط به سایت سازی تحقیق کرده اید حتما اسم وردپرس به گوشتان خورده است.
یکی از محبوب ترین CMS ها در زمینه ی وبلاگ نویسی و سایت سازی هست که حدود 35 درصد سایت های جهان با این سیستم راه اندازی شده اند.

از مزیت های وردپرس میتوان به تعداد حدود 56 هزار افزونه اشاره کرد که دست طراحان سایت و برای اجرای ایده باز گزاشته اند و پشتیبانی از زبان های مختلف و منجمله فارسی هم باعث شده که کاربران ایرانی هم از این CMS استقبال زیادی کنند.
شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا دو سایت به اسم وردپرس داریم ، یکی از سایت ها به اسم WordPress.org و دیگری WordPress.com هست!

توجه داشته باشید که سایتی که با پسوند .Org هست سایت ورد پرس برای دانلود سیستم مدیریت محتوای وردپرس هست و سایتی که با دامنه ی .Com هست برای میزبانی وبلاگ آنلاین هست که بر پایه ی همان ورد پرس ساخته شده ولی امکانات وردپرس اصلی رو ندارد و محودیت هایی در سیستم مدیریتی ایجاد کرده اند.

به دلیل نصب پلاگین های زیاد و در بعضی مواقع برای داشتن منابع کافی باید هاست های لینوکسی و هاست های ورد پرسی جهت استفاده از این سیستم کنترل مدیریت محتوا تهیه بفرمایید.
در سایت هایی که فقط به عنوان وبلاگ و نوشتن متن مورد نیاز هستند و نیازی به منابع زیاد نیست میتوانید از هاست های اشتراکی هم استفاده بفرمایید.

در صورتی که انتخاب شما وردرپرس هست پیشنهاد میکنیم حتما از هاست وردپرس استفاده بفرمایید.

سیستم مدیریت محتوا SquareSpace

اسکوار اسپیس (SquareSpace)
اسکوار اسپیس هم یکی دیگر از سایت ساز ها هست که به راحتی و بدون نیاز به داشتن دانش برنامه نویسی میتوانید سایت خودتون رو آماده کنید.
کار کردن با این سیستم بسیار ساده هست و نزدیک به دو تا سه میلیون سایت با این سیستم کنترل مدیریت محتوا ساخته شده اند.

یکی از مشکلات بزرگ این سیستم این هست که ایران جزو کشور های تحریم شده است و استفاده از این سیستم برای ما با مشکل مواجه شده و یکی دیگر از مشکلات پشتیبانی نکردن این CMS از زبان فارسی هست که کار کردن با این سیستم رو مشکل ساز و دشوار کرده.

سیستم مدیریت محتوا بلاگر Blogger

بلاگر (Blogger)
بلاگر همانطور که از اسمش معلوم هست این سیستم برای وبلاگ نویسی طراحی و توسط شرکت Pyra Labs در سال 1999 راه اندازی شده.
در سال 2003 این شرکت توسط گوگل خریداری شد و از آن پس کاربران میتوانند اکانت گوگل خود را به این سیستم متصل و وبلاگ خودشون رو راه اندازی کنند و تولید مختوا انجام دهند. حتی بعدا میتوانند این سایت رو به دامنه ی خود متصل کنند و یک سایت سبک و کوچک رو داشته باشند ولی با امکانات و منابع محدود.
از ویژگی های آن میتوان پشتیبانی از زبان فارسی را ذکر کرد ولی فونت های جالبی رو برای استفاده نداره.

 

  • بهترین سیستم‌های مدیریت محتوا برای طراحی سایت فروشگاهی

سایت های فروشگاهی طرفداران زیادی داشته و دارد و در دوران کرونا هم بسیاری از کسب و کار ها رو به فروش آنلاین و اینترنتی آورده اند و از همین جهت استفاده از سایت های فروشگاهی در ایران افزایش چشم گیری داشته است.
بعضی از این سایت ها مانند دیجی کالا بسیار بزرگ هستند و چند سال هست که فعالیت دارند و بعضی ها سایت های نوپایی هستند که تازه کار خود را شروع کرده اند و پا به این عرصه گزاشته اند.

البته همانطور که در اول مقاله عنوان شد با توجه به بودجه ، سایت های فروشگاهی آنلاین بزرگ از سیستم های مدیریت محتوای اختصاصی استفاده میکنند و سایت های این شرکت ها هم به صورت اختصاصی کد نویسی و طراحی میشوند.
سایت های فروشگاهی تنها به فروش محصولات منتهی نمیشوند و سایت هایی هستند که فایل های آموزشی آنلاین خود را در سایتشان قرار میدهند و به فروش میرسانند و این موضوع در دوران کرونا هم بازار بسیار خوبی داشته.

توجه داشته باشید یک سایت خوب و مرتب باعث افزایش کاربران جدید برای شما خواهد شد.
در ادامه چند مورد از بهترین سیستم های مدیریت محتوا (CMS) و مناسب برای سایت های فروشگاهی را معرفی خواهیم کرد.

سیستم مدیریت محتوا (CMS) جوملا

جوملا (Joomla)
جوملا از آن دسته از سیستم ها هست که طرفدارای بسیار زیادی دارد.
سیستم کاملا پیشرفته و رابط کاربری بسیار خوب آن باعث شده تا کاربران آن روز به روز افزوده شود.
جوملا حدود هشت هزار افزونه قابل نصب دارد و از زبان فارسی هم پشتیانی میکند و بسیار ساده و با چند کلیک میتونین افزونه و یا اسکریپت های مورد نیازتون رو نصب و اجرا کنید.

جوملا به صورت تخصصی برای سایت های فروشگاهی طراحی شده و برای چنین سایت هایی بسیار مناسب هست. چه سایت های کوچک و چه سایت های بزرگ ، برای استفاده از جوملا حداقال آشنایی با زبان برنامه نویسی Php را باید داشته باشید.

یکی از مشکلات کار با جوملا برای کاربران مبتدی این هست که این سیستم پشتیبانی خوبی مانند وردپرس ندارد و از سمت توسعه دهندگان این سیستم پشتیبانی نمیشود و اگر مشکلی به وجود آمد باید با متخصصان این سیستم کنترل مدیریت محتوا ارتباط برقرار کنید که طبیعتا هزینه ی اضافی برای شما خواهد داشت.

سیستم مدیریت محتوا (CMS) مجنتو Magento

مجنتو (Magento)
سیستم مدیریت محتوای مجنتو توسط شرکت Adobe توسعه پیدا کرده و بر پایه زبان برنامه نویسی Php ساخته شده.
از شرکت های معروفی که از این سیستم استفاده میکنند میتوان سامسونگ ، کوکاکولا و نایک رو نام برد.
مجنتو بیشتر برای کاربرانی توصیه میشود که کمی حرفه ای تر و باتجربه تر هستند در زمینه ی طراحی سایت و برای مبتدیان توصیه نمیشود.

در کل مجنتو در مورد سایت های فروشگاهی بسیار کار آمد و توانمند هست.
مجنتو در دو نسخه ی Community و Enterprise عرضه شده و نسخه ی Community به صورت رایگان و Enterprise به صورت پولی هست.
اگر قصد استفاده از این سیستم کنترل محتوا رو دارید بهترین گزینه ی هاست شما هاست های لینوکسی هست.

سیستم مدیریت محتوا پرستاشاپ CMS Prestashop

پرستاشاپ (Prestashop)
پرستاشاپ یک سیستم مدیریت محتوای متن باز (Open Source ) هست. این سیستم مدیریت محتوا هم بر پایه Php ساخته شده و حدود 280 هزار سایت در حال حاضر از این سیستم در حال استفاده هستند.
پرستا شاپ جزو سیستم های کنترل محتوایی هستکه در ایران بسیار کاربرد داره و به دلیل پشتیبانی از زبان فارسی و افزونه های فارسی که موجود هست.

از مزایای خوبی که پرستاشاپ داره میتوان به این موضوع اشاره کرد که علاوه بر افزونه های کاربردی برای سایت های فروشگاهی افزونه هایی برای بهبود سئوی سایت هم دارد.
پرستاشاپ به کاربرانی پیشنهاد میشه که تجریه ی طراحی سایت را تا حدودی داشته باشند و اگر مبتدی هستید برای استفاده از این سیستم به چالش کشیده خواهید شد.

سیستم مدیریت محتوا CMS Opencart

اپن کارت (OpenCart)
سیستم کنترل محتوایی اپن کارت مخصوص کسانی که تازه کار هستند و میخواهند کسب و کار خودشون رو تازه راه اندازی کنند.
اپن کارت در حال خاضر بیش از 18 هزار افزونه دارد که میتوانید از آن برای سایت های فروشگاهی استفاده بفرمایید.
برای این سیستم محتوایی هم هاست لینوکسی پیشنهاد میشود.

سیستم مدیریت محتوا CMS دروپال (Drupal)

دروپال (Drupal)
دروپال یکی از امنترین سیستم های کنترل محتوا هست که میتونین ازش استفاده کنید. یک سیستم کنترل محتوا که با زبان PHP که از پایگاه داده MySQL استفاده میکند.
این سیستم بیشتر برای سایت هایی مناسب هست که از تعداد صفحات زیادی استفاده میکنند ، مانند سایت هایی که برای آموزش استفاده میشوند.

این سیستم در حالی که یکی از امن ترین ها هست از انعطاف پذیری بالایی برای طراحی برخوردار است.
از سایت های برجسته ای که از این سیستم استفاده میکنند میتوان دانشگاه MIT و آکسفورد نام برد.
هاست پیشنهادی برای این سیستم مدیریتی هم هاست لینوکسی است.

 

  • بهترین سیستم‌های مدیریت محتوا برای طراحی سایت ویدیو

میتوان گفت در حال حاضر یکی از پر مخاطب ترین مطالب حال و آینده ی دنیای مجازی دنیای محتوای ویدیویی هست.
سایت هایی همانند یوتیوب و نسخه های ایرانی آن مانند آپارات از این قبیل سایت ها هستند.
طبق آمار بدست آمده فقط در آمریکا حدود 80 تا 90 درصد کاربران اینترنت از محتوای ویدیوی آنلاین استفاده میکنند.
به طور مثال اگر تخصص در زمینه ای دارید میتوانید از حرفه ی خود ویدیوی آموزشی تهیه و در سایت خود درج کنید.
در ادامه با بهترین های این سیستم ها مکی آشنا میشویم.

سیستم مدیریت محتوا CMS پانوپتو (Panopto)

پانوپتو (Panopto)
پانوپتو یک سیستم مدیریت محتوایی ویدیویی هست که در سال 2007 ساخته شد و با شعار «Stop typing, Start Recording» روانه ی بازار شد.
این شعار بدین معناست که دست از تایپ کردن بردارید و شروع به ظبط کردن کنید!
به دلیل سهولت و کار کردن آسان با محیط این سیستم طرفداران زیادی پیدا کرده و روزانه به تعداد سایت هایی که دنبال اشتراک گزاری ویدیو های خود هستند افزوده خواهد شد.

یکی از مواردی که این سیستم مدیریت محتوا را از رقیبان خود متمایز میکند امنیت بالای آن هست که مورد توجه همگان قرار گرفته است.
از سال 2012 پانوپتو دو نسخه نرم افزار را تحت نام های Focus و Unison ارائه داد.
Focus این قابلیت را دارد که سخنرانی ها و دمو ها را به صورت مستقیم پخش کند و بعد در پانوپتو ذخیره کند.
Unison هم بخش دیگری است که این ویدیو ها را در سیستم کنترل محتوا قرار میدهد.
کاربران این نرم افزار بیشتر از کشور های اروپایی هستند و کلاس های آنلاین و آموزش های خود را با نرم افزار Panopto Focus انجام میدهند.

سیستم مدیریت محتوا CMS برایتکو (Brightcove)

برایتکو (Brightcove)
برایتکو هم مانند پانوپتو سیستم مدیریت محتوایی برای سایت های ویدیویی هست که این فرصت رو به کاربران داده تا ویدیو های خود را به اشتراک بگزارند.
این سیستم در ابتدا یک سایت ویدیویی بود که کاربران میتوانستند ویدیو های خود را در آن آپلود و در سایت های اجتماعی نشر دهند.

در حال حاضر این سیستم در ایران پشتیبانی نمیشود ولی در کل برای استفاده از این سیستم باید هزینه ی ماهیانه ای رو پرداخت کنید.
البته برایتکو برای استفاده از این سیستم بصورت آزمایشی بسته ی 30 روزه ای رو بصورت رایگان قرار داده است.
و اما هاست مناسب برای محتوا های ویدیویی کدام است؟
بهترین هاست برای اینگونه سایت ها هاست های ابری و استفاده از CDN هست.

CDN چیست؟
CDN شبکه‌ای از سرورها در نقاط مختلف دنیا است. حالا اگر سایت شما از CDN استفاده کند ، اطلاعات آن از هر سروری که نزدیکتر است بارگیری می‌شود و برای مراجعه کننده نمایش داده خواهد شد.

نتیجه گیری
در این مقاله سعی شد به صورت خلاصه بهترین CMS ها رو برای شما معرفی کنیم.
با توجه به سیستم های کنترل محتوایی که معرفی شد اگر در ابتدای کار هستید این نکته رو در نظر داشته باشید که اگر سیستم مدیریتی خود را اشتباه انتخاب کنید و در اواسط کار قصد مهاجرت و تغییر CMS رو داشته باشید کار شما بسیار دشوار هست.
پس بهتر هست برای انتخاب CMS بیشتر دقت کنید!

در صورتی که شما هم پیشنهاد یا سوالی دارین میتونین نظر تون رو از طریق بخش نظرات با ما به اشتراک بذارین.

 

امتیاز به این مقاله

میانگین آراء از 5 / 5

امتیازی ثبت نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب آموزشی